Webrichtlijn 79, 80 & 81: Tabellen voor lay-out

Op het Fronteers blog schreef ik in 2008 en 2009 korte artikelen over de Webrichtlijnen, die toen door de Nederlandse overheid in het leven zijn geroepen. De reacties zijn bij Fronteers niet meer zichtbaar, dus ik heb ze op mijn eigen site in augustus 2026 weer gepubliceerd.

Bij het aanpassen van een bestaande website: gebruik CSS voor de presentatie en lay-out van webpagina’s en zie af van tabellen voor lay-out. (R-pd.11.8) Bij het gebruik van tabellen voor lay-out: gebruik niet meer dan één tabel en gebruik zoveel mogelijk CSS voor de vormgeving van deze tabel. (R-pd.11.9) Bij het gebruik van tabellen voor lay-out: pas geen toegankelijkheidsmarkup toe. (R-pd.11.10)

Hmm, dus het mag wel... Of niet? "Om aan de Webrichtlijnen te kunnen voldoen, is het gebruik van CSS voor lay-out echter vereist." Lekker duidelijk?

Nog even in het kort de voordelen van tabellen voor lay-out:

En de nadelen:

Richtlijn 11.9 lijkt een vrijbrief voor ontwikkelaars van sites die in de volgende categorieën vallen:

Zal deze achterdeur vaak gebruikt gaan worden, als de Webrichtlijnen straks verplicht worden voor alle overheden? Wordt dit op dit moment al gedaan? Wie heeft hier ervaring mee?

Waarom zijn de Webrichtlijnen hier niet gewoon streng? Zou dat misschien de verkoopbaarheid nog moeilijker maken?

Comments

De webrichtlijnen zijn hier bijzonder onhandig geformuleerd, maar er is maar 1 manier om aan de webrichtlijnen te voldoen en dat is door aan alle afzonderlijke richtlijnen te voldoen.

Kortom: de webrichtlijnen staan geen achterdeur toe en tabellen voor lay-out gebruiken is niet toegestaan.

De richtlijnen R.pd 11.9 en 11.10 zijn achterhaald door het verdwijnen van de optimale en minimale set van Webrichtlijnen. Voor juli 2006 mochten bestaande website nog omgebouwd worden naar een minimale set van Webrichtlijnen. zie https://web.archive.org/web/20090212150616/http://webrichtlijnen.nl/besluit/.

Meer informatie is te vinden op deze pagina https://web.archive.org/web/20090212150616/http://webrichtlijnen.nl/achtergrond/raamwerk/richtlijnen/#minimale-optimale-set onder "Een set richtlijnen".

Add your comment

“To Hell With Bad Browsers”

Wordt Noorwegen ons voorbeeld?